Shopping guides

Sale Price vs. Unit Price: Which Deal Actually Saves More?

A sale tag tells you something about one product's price. A unit-price comparison tells you how that purchase compares with another amount of product. Those are different questions. An item can be genuinely discounted from its regular price and still cost more per ounce than the item next to it.

To judge the offer, first work out what you would actually pay. Then divide that amount by the quantity you would receive. Finally, compare it with another suitable option using the same unit. The examples in this guide are hypothetical so the focus stays on the arithmetic rather than a particular store's pricing.

Separate savings from the usual price and savings against alternatives

Suppose a 12-ounce name-brand box normally costs $4.80 and is on sale for $3.60. The reduction is $1.20, which is 25% of $4.80. Its sale unit price is $3.60 ÷ 12 = $0.30 per ounce.

Beside it is an 18-ounce store-brand box priced at $4.50 with no sale tag. Its unit price is $4.50 ÷ 18 = $0.25 per ounce. The sale box costs less to buy once, but the store-brand box costs less per ounce.

At the sale box's unit price, 18 ounces would cost $5.40. The store-brand package supplies that amount for 90 cents less. This does not mean the two products taste or perform the same. It means that, if they are acceptable substitutes for your needs, the regular-price option wins on quantity value.

Turn a percentage discount into an actual price

Sale price = regular price × (1 − discount percentage ÷ 100)

A 20% discount on an $8 package leaves 80% of the price to pay: $8 × 0.80 = $6.40. If the package contains 32 ounces, the sale unit price is $6.40 ÷ 32 = $0.20 per ounce.

Compare that with a 24-ounce package for $4.56. It costs $0.19 per ounce, so it is cheaper by quantity despite having no percentage discount attached. The larger package's discount is real; the competing package simply starts from a lower unit cost.

Enter $6.40 as Price in the Which Deal's Better? calculator. The calculator compares the prices you provide; it has no field that automatically applies a percentage discount. Work out the final eligible price first and use the quantity printed on the package.

Check size changes before celebrating a lower sticker price

A bottle reduced from $5 to $4 looks attractive until you compare it with another size. If the sale bottle contains 400 mL, it costs $10 per liter. A 600 mL bottle priced at $5.40 costs $9 per liter. Paying $1.40 more buys 200 mL more at a lower rate.

Do not compare $4 ÷ 400 with $5.40 ÷ 0.6 unless you also recognize that the first result is per milliliter and the second per liter. Use a common unit or let the calculator normalize compatible units. The unit-price guide explains how to choose that basis.

The same check helps when you are comparing a familiar package with a differently sized version. A lower package price is useful information, but it is incomplete without the amount inside. Read the current net quantity instead of relying on how large the container looks.

Apply a coupon to the quantity it actually covers

Imagine a $1 coupon for one 20-ounce package normally priced at $5. Its effective price becomes $4, or $0.20 per ounce. A competing 24-ounce package for $4.56 costs $0.19 per ounce, so the coupon item still loses on unit price.

If the coupon is limited to one package and you buy two, do not subtract $1 from each. Two packages cost $10 minus one $1 coupon, or $9 for 40 ounces. That is $0.225 per ounce. In the calculator, enter Price 9, enable the multipack option, and enter 2 items with 20 oz per item.

Follow any order-of-discount rules stated by the seller. For an $8 product, taking 20% off and then subtracting a $1 coupon gives $5.40. Subtracting $1 first and then taking 20% off gives $5.60. The calculator does not know which sequence the checkout uses, so confirm the actual eligible price when both offers apply.

Keep basket offers and future rewards separate

A basket-level coupon, such as money off after reaching a spending threshold, cannot always be assigned neatly to one item. If you already planned to buy the qualifying basket, compare the total cost of that basket with the alternative. If you would add unwanted purchases to reach the threshold, include their cost rather than counting only the coupon's face value.

Similarly, a reward for a later purchase is different from an immediate price reduction. One approach is to compare today's checkout prices first, then consider a future reward separately according to whether you expect to use it. Treating unused credit as cash saved would overstate the benefit.

For quantity-based promotions such as buying one item to receive another free, use the Buy X Get Y Calculator to apply complete promotion groups and compare another item price. The multipack and BOGO guide provides additional worked examples.

Use a consistent basis for extra charges

If you include an unavoidable charge in one option, consider whether a comparable charge applies to the other. For example, when comparing delivered purchases, the relevant checkout cost may include delivery. A product-only comparison answers a different question from a comparison that includes the cost of getting it home.

The calculator does not retrieve taxes, deposits, delivery fees, membership costs, or coupon eligibility. It divides the Price you enter by the amount you enter. Decide which costs belong to your comparison and apply that choice consistently. Avoid adding a whole basket's delivery charge to just one item unless that is the purchase you are actually deciding between.

Choose the purchase, not just the largest discount

A sale can make your preferred product cheaper without making it the cheapest available option. You may still choose it for taste, convenience, ingredients, or performance. That is easier to judge when you know the premium: in the first example, the sale brand costs five cents more per ounce than the store brand.

Use the Coupon Comparator to find final prices, then use Compare Deals when the package quantities differ. A discounted bulk package that goes partly unused can lose its advantage; see bigger versus smaller packages. For conversions, unrounded comparisons, and discount formulas, read the methodology.